Kończymy sezon zimowy: pranie puchowej kurtki w 5 krokach

Koniec zimy to idealny moment na pranie puchowej kurtki, której po okresie intensywnego użytkowania przyda się odświeżenie. Wokół pielęgnacji tego typu odzieży narosło jednak sporo mitów i wiele osób zastanawia się, czy w ogóle można to robić samodzielnie. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyprać puchową kurtkę we własnej pralce. Wszystkie najważniejsze informacje, o tym, jak robić to bezpiecznie, znajdziesz w naszym artykule!

1. Zapoznanie z wytycznymi producenta

Wiele osób zastanawia się, czy samodzielne pranie puchowej kurtki jest bezpieczne. W końcu tego typu ubrania nie należą do tanich, więc chcemy, aby służyły nam jak najdłużej. Na szczęście czynność ta nie należy do skomplikowanych i nie wpływa na właściwości termoizolacyjne, pod warunkiem, że stosujemy się do zaleceń producenta. Wszystkie niezbędne informacje, o tym jak prać puchową kurtkę, znajdują się na metce wszytej po wewnętrznej stronie ubrania. Zalecamy dokładnie ją przestudiować przed podjęciem jakiegokolwiek działania.

2. Wybór odpowiedniego środka piorącego

Kolejne ważne pytanie, które pojawia się przy okazji prania puchowej kurtki, to jaki detergent zastosować. Na starcie odrzucamy wszystkie proszki, płyny i zmiękczacze, które stosujemy do zwykłej, codziennej odzieży. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalny preparat do ubrań puchowych (np. Nikwax, Mountval czy Granger’s), który można bez problemu nabyć w sklepach z odzieżą górską. Tego typu środki mają formę płynu do prania lub preparatu 2 w 1, który dodatkowo impregnuje wierzchnią warstwę ubrań.

3. Przygotowanie kurtki oraz pralki

Przed praniem puchowej kurtki opróżniamy kieszenie, gdyż pozostawione w nich rzeczy mogą uszkodzić materiał lub go odbarwić. Następnie zapinamy wszystkie zamki oraz zatrzaski i przewijamy kurtkę na lewą stronę. Pozostaje jeszcze przygotować pralkę. Resztki wykorzystywanych na co dzień detergentów mogą mieć negatywny wpływ na właściwości puchowej odzieży. Warto więc wyjąć i wyczyścić podajnik oraz ustawić pustą pralkę na pełny cykl prania, aby wypłukać nagromadzone osady.

4. Pranie puchowej kurtki w pralce

Przygotowaną kurtkę wkładamy do pralki wraz z trzema lub czterema piłkami tenisowymi lub specjalnymi kulami, które można nabyć wraz z środkami piorącymi. Podczas obrotów bębna będą one automatycznie rozbijać puch, zapobiegając jego zbryleniu. Wybieramy program do delikatnych tkanin (np. wełny) z dodatkowym płukaniem oraz temperaturę zalecaną przez producenta – najczęściej 30°C. Jeśli instrukcje na metce dopuszczają wirowanie, wybieramy niewielką liczbę obrotów – zazwyczaj zaleca się 600.

5. Suszenie puchowej kurtki

Wiemy już, jak wyprać kurtkę puchową, ale co z bezpiecznym suszeniem? Ten proces można przeprowadzić na dwa sposoby.

W suszarce bębnowej

Najwygodniej jest skorzystać z suszarki bębnowej – o tym, że taka metoda suszenia została dopuszczona przez producenta, świadczy symbol na metce z kołem wpisanym w kwadrat. Zaraz po zakończeniu prania przekładamy kurtkę do suszarki i ustawiamy program do delikatnych tkanin. Suszenie może wymagać kilku cykli, a temperatura nie powinna przekraczać 60°C.

Na suszarce tradycyjnej

Niestety, suszarka bębnowa nie jest standardowym elementem wyposażenia polskich domów. Pozostają nam więc metody domowe, które są równie skuteczne, ale nieco bardziej czasochłonne. Wilgotnej kurtki nie wieszamy, lecz rozkładamy na płasko w suchym i przewiewnym miejscu. Idealnie sprawdzi się do tego wolnostojąca suszarka na pranie, ale ręcznik rozłożony na podłodze lub innej płaskiej powierzchni również zda egzamin. Co kilka godzin odwracamy ubranie na drugą stronę. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo suszenie grubej kurtki może potrwać nawet kilka dni. Po zakończeniu suszenia, gdy mamy pewność, że puch wewnątrz jest już suchy, kawałek po kawałku przeklaskujemy” go dłońmi, aby równomiernie rozprowadzić wewnątrz kurtki.

Wiesz już, jak wyprać kurtkę puchową, ale co jeśli nadeszła pora na zakup nowej? Koniecznie odwiedź pajaksport.pl! Nasze produkty są chętnie wybierane przez polskich sportowców i zostały przetestowane w ekstremalnych warunkach.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *