Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego

Żagle, wiatr, woda… czego chcieć więcej? Czy połknęliście już bakcyla i kochacie żeglarstwo? A może dopiero podejrzewacie, że może to być Wasza wielka pasja? W takim razie pora na obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego. Czy warto?

Dla kogo patent

Do egzaminu na patent żeglarza może przystąpić każdy kto ma ukończone 14 lat i możliwości fizyczne do obsługi jachtu. Nie ma wymagań co do stażu godzin, nie ma też wymogu posiadania innych uprawnień wcześniej (np. karty pływackiej). Wszystko odbywa się na kursie i jest on po to, by uczestnik zdobył całą wiedzę właśnie przez około dwa tygodnie. Jest to kurs bardzo intensywny, dla wytrwałych, dość wymagający, gdyż pływa się niezależnie od pogody i uczy się teorii codziennie na wykładach.

Wymagania na kursie

Podczas obozu żeglarskiego z kursem na patent żeglarza jachtowego kursanci uczeni są teorii i praktyki. Teoria to liczne wykłady w sali – z przepisów, locji, nawigacji, podstaw bezpieczeństwa. Praktyka to codzienne, wielogodzinne pływanie szkoleniowe na jachtach 4-5 osobowych, niezależnie od pogody, z wyjątkiem bardzo silnych wiatrów powyżej 5 stopni Beauforta. Oznacza to, że przez dwa tygodnie uczestnicy żeglują wiele godzin dziennie lub nawet dwa razy dziennie, mają też zajęcia na jachcie w porcie (np. z wiązania węzłów czy nazewnictwa części jachtu). Podczas zajęć zawsze towarzyszy jachtom motorówka z ratownikiem. Każda załoga ma swojego instruktora, któy jest odpowiedzialny za część szkoleniową programu na wodzie. Dokładny program kursu jest ustalony przez Ministar Sportu i Polski Związek Żeglarski.

Egzamin przed komisją

Po całym kursie uczestnicy przystępują do płatnego egzaminu, który trwa półtorej godziny. Kursant zdaje teorię, a w kolejnym etapie zdaje praktykę na wodzie. Obie te części muszą być zaliczone, by egzamin został zdany. Po zdaniu egzaminu dokumenty uczestników są przekazywane do PZŻ, który wystawia dokument – patent żeglarza jachtowego (patent ma wielkość i formę taką jak na przykład dowód osobisty).

Uprawnienia

Patent będzie uprawniał uczestnika do prowadzenia jachtów żaglowych (oraz jachtów żaglowych z napędem mechanicznym pomocniczym) na wodach śródlądowych i w pasie morskim do dwóch mil morskich od brzegu – ale tylko w porze dziennej. Jachty, które będzie prowadził uczestnik, nie mogą mieć więcej niż 12 metrów długości. Obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego daje możliwośc zdobycia tych uprawnień po zdaniu końcowego egzaminu.

Koszt obozu

Zwykle oddzielnie podawany jest koszt obozu i oddzielnie koszt egzaminu. Obóz dwutygodniowy zawierający kurs, noclegi, wyżywienie i opiekę kosztuje zwykle około 2-2,5 tys. złotych. Dodatkowo należy zapłacić 125 zł za egzamin i 25 zł za wydanie dokumentu (są to opłaty dla uczniów i studentów posiadających ważną legitymację szkolną). Opłaty dla osób bez legitymacji wynoszą dwa razy tyle.

Miejsce kursu

Lokalizacje szkoleń mogą być różne. Szkolenie nie jest w ogóle wymagane do przystąpienia do egzaminu. Jednak bez szkolenia i aktualnego podręcznika z najnowszymi przepisami trudno zdać egzamin, dlatego zwykle uczestnicy wybierają obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego – tu spędzą miło czas, w żeglarskiej atmosferze, wśród szant i prac bosmańskich, a nauka będzie szła skutecznie i miło. Będą mieli też przez cały czas swoich instruktorów, którzy mogą odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości. W grupie poznanych znajomych będzie też raźniej.

Co zabrać?

Na obóz żeglarski z kursem na patent żeglarza jachtowego należy zabrać wszystko to, co na zwykły obóz nad jeziorem, jednak większą uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie nastolatka przed wiatrem i deszczem, możliwym zimnem, a także palącym słońcem. Na tym obozie pływa się na jachtach niezależnie od pogody. Dlatego konieczny jest nieprzemakalny sztormiak (spodnie i kurtka), nieślizgające się buty z miękką podeszwą (tenisówki), czapka od wiatru i druga czapka od słońca, krem przeciwsłoneczny i ciepły sweter. Przyda się buff na szyję, zeszyt do robienia notatek i podręcznik wskazany przez organizatora. Jeśli obóz ma noclegi na jachtach, to zabieramy również średniej grubości śpiwór, latarkę oraz dres do spania.

Warto!

Jeśli chcecie się nauczyć naprawdę dobrze żeglować – najlepszy jest wyjazd na obóz żeglarski (https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/zeglarskie/) z kursem na patent żeglarza jachtowego. Tu poznacie osoby zarażone tą pasją tak jak Wy, nauczycie się bardzo dużo i nabędziecie wiele praktycznych umiejętności. Ważne też będą spotkania i rozmowy z doświadczonymi instruktorami, bosmanem i kierownikiem obozu, którzy chętnie dzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem i wiedzą. Ahoj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *