Snowboard – jak upadać i jak wstawać?

Jazda na snowboardzie to jeden z powodów, dla których warto czekać na śnieg i zimę. Jeśli nie miałeś nigdy deski na nogach, a lubisz ruch i nie boisz się niskich temperatur, koniecznie spróbuj swoich sił w tym sporcie. Pamiętaj jednak, że naukę jazdy na snowboardzie warto zacząć od prawidłowej techniki wstawania i… bezpiecznego upadania. Początki bywają trudne, ale wystarczy odrobina samozaparcia, a postępy przyjdą błyskawicznie.

Dlaczego nauka upadania na snowboardzie jest taka ważna?

Każdy sport zimowy nierozerwalnie łączy się z upadkami, choć na początku zdarzają się one znacznie częściej. Aby sezon spędzać na stoku, a nie lecząc kontuzje, warto popracować nie tylko nad techniką jazdy, ale i wywracania się. Podstawowa wiedza sprawi, że w kryzysowej chwili, zamiast panikować, przejmiesz kontrolę nad sytuacją i przygotujesz się na spotkanie ze śniegiem. Szybka reakcja pozwoli Ci przybrać odpowiednią pozycję ciała, a nawet wybrać najbezpieczniejsze miejsce na upadek. Pamiętaj, aby nigdy nie usztywniać ciała ani nie asekurować się samymi dłońmi, gdyż może to doprowadzić do kontuzji nadgarstków. Poniżej opisujemy, jak bezpiecznie wstawać i upadać na snowboardzie.

Wstawanie ze snowboardem na nogach

Z boku wygląda to banalnie, ale okazuje się, że wstawanie potrafi przysporzyć sporo kłopotów początkującym snowboardzistom. Deska lubi podjechać w najmniej odpowiedniej chwili, a utrzymanie równowagi wcale nie jest takie proste. Na początku, zwłaszcza na płaskim terenie, łatwiej jest wstawać z klęczenia, więc jeśli wywróciłeś się na plecy, najpierw obróć się na brzuch i przyjmij tę pozycję. Następnie ustaw deskę w poprzek stoku, przednią krawędź wbij lekko w śnieg i odepchnij się rękami od podłoża. Zacznij prostować kolana, a gdy złapiesz równowagę, oderwij dłonie od śniegu. Jeśli teren jest bardziej stromy, możesz próbować wstać z pozycji siedzącej. W tym celu ustaw deskę w poprzek stoku, podciągnij kolana i odpychaj się rękami od podłoża, prostując nogi i tułów. Pamiętaj o wyczuciu! Jeśli odepchniesz się za mocno lub zbyt gwałtownie wyprostujesz nogi, może się okazać, że zamiast wstać wywrócisz się na drugą stronę.

Upadanie do przodu

Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę na deską i zbliża się upadek do przodu, postaraj się nieco zwolnić, kierując przód deski w górę stoku. Następnie zwróć uwagę na ułożenie rąk – nie asekuruj się dłońmi, lecz skieruj je w stronę mostka, wystawiając do przodu przedramiona. W ten sposób zasłonisz twarz i głowę oraz zminimalizujesz ryzyko urazu nadgarstków. Podczas upadku staraj się podkurczyć kolana i obniżyć środek ciężkości, a po kontakcie ze śniegiem podnieś deskę do góry.

Upadanie do tyłu

Dłońmi nie należy się asekurować również podczas upadania do tyłu. Jeśli czujesz, że zbliża się wywrotka, mocno ugnij kolana i obniż swoją pozycję, a ręce z lekko ugiętymi łokciami trzymaj z przodu ciała. Podczas upadku staraj się po prostu „usiąść” na pośladki i podnieść deskę do góry. Przy kontakcie pleców z podłożem, dociśnij brodę do klatki piersiowej, aby zapobiec uderzeniu głową o śnieg.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nauka upadania, wstawania i jazdy na snowboardzie będzie szybsza i bezpieczniejsza pod okiem doświadczonego instruktora. Dla własnego bezpieczeństwa nie wychodź na stok bez kasku, gdyż urazy głowy mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Pomyśl też o dobrych rękawicach snowboardowych, które ochronią Twoje nadgarstki przed kontuzją. Podczas nauki nie przeceniaj swoich możliwości i zawsze wybieraj trasy dopasowane do umiejętności. Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa panującymi na stoku. Nigdy nie odpoczywaj w miejscach, w których jesteś słabo widoczny. Jeśli się przewrócisz, staraj się jak najszybciej wstać i odjechać, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych snowboardzistów i narciarzy. Przed ruszeniem w dół stoku pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie zajeżdżasz komuś drogi.

Planujesz zacząć przygodę ze snowboardem? Możesz liczyć na wsparcie lulagoga.pl. Znajdziesz u nas deski, wiązania i buty, ciepłe ubrania oraz kaski od sprawdzonych producentów, a na lulagoga.pl/blog – sporą dawkę wiedzy o wyborze sprzętu snowboardowego i porady dotyczące doskonalenia techniki jazdy.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *