Amerykańscy prezydenci, których sportretowano na banknotach dolarowych

Nie od dziś, waluta kraju za Wielką Wodą, jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Przyczyniło się do tego w pewnym sensie także to, że na poszczególnych bilonach znajdują się twarze, które gdzieś już widzieliśmy. Pora więc je niejako ożywić i nieco przybliżyć ich postaci.

Najważniejszą z tego grona postacią bezapelacyjnie jest Jerzy Waszyngton. Jak mogłoby być zresztą inaczej? W końcu to właśnie głównie jemu, Stany Zjednoczone zawdzięczają niepodległość. Był jednym z najważniejszych dowódców podczas trwania wojny z Brytyjczykami. Był to pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Jego rządy trwały w sumie osiem lat, w okresie od1789 do 1797 roku. W czasie ośmioletniego sprawowania władzy udało się mu między innymi włączyć do konstytucji dokumentu znanego jako Karta Praw. W największym skrócie można powiedzieć, że ściśle odnosiły się one do swobód i wolności obywatelskich. Dziś te aspekty życia są dla nas naturalne, jednak ówcześnie, włączenie do najważniejszego państwowego dokumentu aneksu o takim właśnie wydźwięku i charakterze, stanowiło nie lada wydarzenie. Waszyngton znacznie przyczynił się do otworzenia się młodziutkiego przecież kraju, na kontakty handlowe z innymi częściami świata. Nie trzeba chyba zbytnio przekonywać, jak bardzo pomogło to w rozwoju gospodarki Stanów Zjednoczonych. Postać Jerzego Waszyngtona uwieczniono na awersie banknotu posiadającego nominał jednego dolara.

Przed chwilą wspomnieliśmy o najmniejszym możliwym nominale banknotu, czas teraz na nieco większy z nich. Mowa tu o równowartości pięciu dolarów. W tym wypadku, umieszczono na nim wizerunek Abrahama Lincolna. On piastował z kolei funkcję głowy amerykańskiego państwa w latach 1861-1865. Bez cienia przesady można powiedzieć, że dzięki niemu dokonał się milowy krok w całej historii tamtego państwa. Jednym z osiągnięć, które nigdy nie pozwolą zapomnieć o rządach tej właśnie głowy państwa, jest jego kolosalny wkład w proces znoszenia niewolnictwa. Ostatecznie dokonano tego wraz z nastaniem ostatniego dnia stycznia 1865 roku. Niestety kilka miesięcy później, w kwietniu, prezydent zakończył swe życie. Padł on ofiarą morderstwa dokonanego przez niejakiego Johna Wilkesa Bootha. Był on aktorem, a do zdarzenia doszło podczas jednego z przedstawień, którego Lincoln był gościem.

Przebywając w USA, pewnie niejednokrotnie będziemy mieli okazję zobaczyć któraś z opisanych tu postaci. Wybierając się do któregoś z amerykańskich miast, banknoty warto wymienić odpowiednio wcześniej. W najlepszej sytuacji są zwłaszcza ci, którzy z tego lub innego powodu, już posiadają pewną sumę w dolarach. W takich wypadku, dobrze będzie dokładnie sprawdzić, czy wszystkie banknoty znajdują się w we właściwym stanie. Niektóre mogą być na przykład przedarte. W takim wypadku, tracą one swą wartość jako środek płatniczy. Aby nadal móc płacić, jedynym wyjściem będzie wymiana egzemplarzy na nowe, w którymś z kantorów.

Jeśli w swoich zasobach posiadasz wycofane banknoty i zastanawiasz się na przykład gdzie sprzedać stare funty brytyjskie, odpowiadamy, że zdecydowanie sprzedać podmiotom na rynku, które prowadzą regularny skup wycofanych banknotów. Jednym z nich jest firma Tavex, która od ponad 30 lat realizuję misję, która zakłada, że każdy banknot posiada swoją unikalną wartość, także te wycofane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *