Bremen w Niemczech – co warto o nim wiedzieć i co warto zobaczyć?

Bremen, czy też częściej używane Brema, nie jest ani największym, ani najbardziej charakterystycznym miastem w Niemczech. Jednak na swój sposób jest absolutnie wyjątkowe i zdecydowanie warto zorganizować wyjazd do Niemiec tylko po to, żeby je zobaczyć. Mówi się również o tym, że Bremen jest jednym z najlepszych miast do życia w Europie. Jeśli mamy w planach przeprowadzkę do naszych zachodnich sąsiadów, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę właśnie to piękne miasto.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Jaka jest historia Bremen i co wyróżnia to miasto spośród innych niemieckich miejscowości?
  • Co warto zobaczyć w Bremen?
  • Jak zorganizować podróż do Bremen?

Jaka jest historia Bremen i co wyróżnia to miasto spośród innych niemieckich miejscowości?

Brema jest stolicą najmniejszego kraju związkowego w Niemczech, który nosi tę samą nazwę. Historia tego miasta sięga 1200 lat wstecz i zdecydowanie jest to widoczne w urokliwych ulicach miasta. Przechadzając się pięknym Marktplatz możemy poczuć ducha historii oglądając barokowo-renesansowe zabudowania. Brema nie jest miastem ogromnym, w całym kraju związkowym mieszka niecałe 700 tysięcy ludzi, co w stosunku do innych niemieckich miast nie jest liczbą imponującą. Bremę wśród innych miast wyróżnia to, że jest niezwykle otwarta na emigrantów. Aż 15% mieszkańców tego miasta urodziło się poza granicami Niemiec. Nastawienie ludności Bremy wobec imigrantów było bardzo widoczne w 2015 roku, kiedy rzesze przyjezdnych ludzi o zupełnie odrębnej kulturze zostały przywitane z serdecznością i otwartością. Wdrożono również szereg procesów i procedur, które mocno usprawniły przyjmowanie uchodźców, dzięki czemu udało się pomóc zdecydowanej większości przybyszów.

Nie bez powodu mówi się o tym, że Bremen to jedno z najlepszych miast do życia w Europie. Jest piękne, tętniące historią, ale ma przy tym niezwykle przyszłościowe nastawienie. Obcokrajowcy nie mają tu żadnego problemu ze znalezieniem pracy czy wynajęciem mieszkania. Co więcej, dużą część przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie stanowią niewielkie firmy prowadzone przez obcokrajowców. W związku z tym bardzo łatwo jest tu znaleźć pracę nawet bez szczególnej znajomości języka niemieckiego. Dlatego jeśli decydujemy się na wyjazd do Niemiec i kształtowanie tam od nowa swojego życia, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na miasto Bremen.

Co warto zobaczyć w Bremen?

Zwiedzanie większości europejskich miast rozpoczynamy od starówki. Tutaj może to wyglądać podobnie – Marktplatz jest przepięknym miejscem. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ratusz i rozkoszować się historycznym wyglądem barokowo-renesansowych uliczek. Na rynku znajduje się również wspaniały pomnik Rolanda, a całość wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście nie brak placówek kulturalnych, które zabiorą nas w podróż po poszczególnych okresach sztuki i pokażą historię miasta z innej perspektywy.

Co ciekawe, Brema będzie pierwszym miastem do zwiedzenia, jeśli chcemy udać się w podróż szlakiem baśni braci Grimm. Chociaż autorzy osobiście nie są mocno związani z Bremą, to właśnie tutaj rozpoczyna się szlak ich baśni, a dotyczy konkretnie jednej z nich: „Muzykanci z Bremy”.

Jednym z symboli miasta jest pomnik autorstwa G. Marcksa, który przedstawia cztery zwierzęta: Kota, Koguta, Osła oraz Psa. Warto go zobaczyć. Będąc w Bremie koniecznie trzeba się wybrać także do miejskiej opery, w której codziennie w południe odgrywany jest spektakl pt. „Bremeńscy Muzykanci”.

Bremen leży nad rzeką Wazerą i zdecydowanie warto odwiedzić te rejony miasta, w których krajobrazie ta rzeka jest ujęta. Często to imponujący, pocztówkowy widok. Nie sposób również nie zauważyć, jak mocno z Bremie połączone są ze sobą historia i nowoczesność. Trzeba przyznać, że prezentuje się to świetnie. Niejednokrotnie możemy dostrzec kilkusetletnie budynki, które reprezentują swoją epokę. Tuż obok nich stoją oszklone biurowce i apartamentowce, jednak wcale nie oznacza to, że zaburzony i utracony został historyczny duch miasta. W Bremie to połączenie zdecydowanie się udało!

Jak zorganizować podróż do Bremen?

W Bremen znajduje się lotnisko, które oddalone jest od centrum miasta o około 3,5 kilometra. Rocznie port lotniczy obsługuje co najmniej kilka milionów pasażerów. Bremen jest jednak ważnym miastem z punktu widzenia przyszłych pracowników, dlatego bywa często celem wyjazdów organizowanych przez niewielkie firmy i osoby prywatne. Nic dziwnego, że ogromna część Polaków wybiera Bremę na miejsce do pracy. Stąd też bez problemu można znaleźć busy do Niemiec, które kursują bezpośrednio do tego miasta. Żeby dostać się do Bremen z północno-zachodniej części Polski należy przejechać ponad 500 kilometrów. O tyle oddalone jest to miasto od przejścia granicznego. Podróż do Niemiec busem będzie trwała nieco ponad pięć godzin. Jednak jest to miasto na tyle atrakcyjne i zawodowo i turystycznie, że niekoniecznie trzeba się nad tym zastanawiać – warto tę sporą odległość pokonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *