Bułgaria pachnąca różami

Bułgaria od lat cieszy się dużym zainteresowaniem turystów, nie tylko z Polski. W przeszłości rodacy regularnie przyjeżdżali na urlop do tutejszych ośrodków wczasowych takich jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski. Z czasem kraj, należący do najstarszych państw w Europie, zaczął kojarzyć się z egzotyką w atrakcyjnej cenie, a dziś jest chętnie odwiedzany przez miłośników imprez. Położenie nad Morzem Czarnym gwarantuje udany wypoczynek na plaży, ładną pogodę i kąpiele w ciepłej wodzie.

Gdzie rosną bułgarskie róże?

Bułgaria to największy na świecie producent olejku różanego, nic więc dziwnego, że kosmetyki na jego bazie są traktowane przez przyjezdnych jak pamiątka z wakacji. Z wycieczek przywozi się m.in. wodę różaną, kremy, balsamy i perfumy, a także marmoladę, soki i syropy. Kwiaty wykorzystywane przy ich wyrobie uprawia się w Dolinie Róż, drugim po wybrzeżu najsłynniejszym regionie kraju. Jego tereny pokrywają plantacje róży damasceńskiej i białokwiatowej, a sam region rozciąga się ok. 60 km na północ od Plovdivu, od Kazanłyku po Klisurę.

We wsi Skobelevo mieści się kompleks etnograficzny „Damascena”, w którym można przyjrzeć się z bliska procesowi destylacji, przespacerować po ogrodzie różanym i skosztować lokalnych potraw w restauracji. Ci, którzy pragnęliby dowiedzieć się więcej na temat olejku różanego, powinni przyjechać do Kazanłyku na Festiwal Róż, wielkie wydarzenie o charakterze święta ludowego. Oficjalne otwarcie ma miejsce w pierwszy piątek czerwca, a w niedzielę w południe przez miejscowość przechodzi barwna i pachnąca różami parada. Program festiwalu obejmuje m.in. warsztaty taneczne, występy i koncerty, degustację win oraz bazar z produktami regionalnymi.

Słoneczny Brzeg – kurort, który nigdy nie zasypia

Do licznych atutów Bułgarii należy rozbudowana infrastruktura, ze szczególnym uwzględnieniem rozrywek dla rodzin z dziećmi. Na maluchy czekają kolorowe i świetnie wyposażone place zabaw oraz zespoły animatorów, dbające o to, żeby najmłodsi goście nie zaznali nudy. W największym centrum turystycznym kraju, Słonecznym Brzegu, rodzice znajdą wszystko, czego zapragną – zarówno dla siebie, jak i potomków. Są tu szkoły nauki sportów wodnych i nurkowania, boiska sportowe oraz pola golfowe. Do głównych atrakcji zalicza się lunapark oraz ogromne aquaparki z dziesiątkami zjeżdżalni, które przyciągają miłośników wodnych szaleństw z różnych stron kontynentu.

Jedna z potocznych nazw Słonecznego Brzegu to Las Vegas Europy Wschodniej. Nie brak w nim nocnych klubów i kasyn, w których dorośli stracą poczucie czasu. Miasto tętni życiem za dnia i po zapadnięciu zmroku, a tutejsze dyskoteki, parki rozrywki i restauracje wypełniają tłumy gości. Światła kurortów hotelowych z basenami nocą rozjaśniają całe wybrzeże. Samych hoteli w mieście funkcjonuje ponad 120.

Rodzinny wypoczynek nad Morzem Czarnym

Słoneczny Brzeg to idealne miejsce dla osób kochających typowo turystyczne ośrodki, jednak dla niektórych może być zbyt głośne. Tym drugim przypadnie do gustu niewielki, ale bardzo urokliwy Nesebyr (Nesebar), oddalony o niespełna 5 km. Położona na jego terenie zabytkowa grecka osada została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto bywa określane perłą Morza Czarnego, Dubrownikiem lub Rawenną Wschodu. Jest ulokowane na malowniczym półwyspie, a ze stałym lądem łączy je długi, wąski przesmyk. W opinii wielu zwiedzających Nesebyr to najpiękniejsza miejscowość w całej Bułgarii.

Rodziny z dziećmi zatrzymują się także w Złotych Piaskach, położonych ok. 17 km na północ od Warny. Bogata infrastruktura rozrywkowo-rekreacyjna zapewnia odwiedzającym wakacje pełne wrażeń. Kurort słynie z piaszczystej plaży o szerokości dochodzącej do 100 metrów, z łagodnym zejściem do morza. Została wyróżniona certyfikatem Błękitnej Flagi, potwierdzającym czystość i troskę o środowisko naturalne. Oznacza to, że maluszki mogą się bezpiecznie taplać w cieplutkiej wodzie, gdy ich rodzice wypoczywają na leżakach i kocach. Zadowoleni będą również posiadacze jachtów oraz amatorzy sportów wodnych, w tym jazdy na nartach wodnych, windsurfingu czy snorkelingu.

Osobom poszukującym relaksu spodoba się Sweti Konstantin i Sweta Elena, najstarsze bułgarskie uzdrowisko nad Morzem Czarnym. Znane ze swoich źródeł termalnych, spełni oczekiwania ludzi nastawionych na ciszę i spokój.

Bułgaria – wyjazd zorganizowany czy samodzielny?

Współcześnie wczasowicze mają duży wybór opcji wyjazdu do Bułgarii, począwszy od wykupienia pobytu All Inclusive w kilkugwiazdkowym hotelu, a skończywszy na samodzielnej wyprawie z poszukiwaniem noclegu na miejscu. Ci, którzy wolą skupić się na przyjemnościach, mają możliwość pozostawienia organizacji urlopu agentowi biura podróży. Jedno z takich biur to https://www.coraltravel.pl/wakacje/bu%C5%82garia/, które ma w swojej ofercie wycieczki do popularnych bułgarskich miast, w tym do Burgas czy Warny.

Bez względu na to, czego oczekuje się od wizyty w Bułgarii (odprężenia, kontaktu z bałkańską kulturą, imprez w nadmorskich ośrodkach, miejsc do uprawiania sportów wodnych etc.), turyści, którzy tu przyjadą, będą usatysfakcjonowani. To piękne państwo z urozmaiconą linią brzegową, dużą liczbą słonecznych dni w roku i życzliwymi mieszkańcami. Warto je odwiedzić choćby raz w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *