Uprawiając sport czy podejmując większy wysiłek fizyczny każdorazowo mocno nadwyrężamy naszą gospodarkę elektrolitową. Podczas treningu spalamy energię i wraz z potem pozbywamy się wielu cennych pierwiastków. Jak możemy tego uniknąć?
Niedobór elektrolitów – co to jest?
Elektrolity są to wodne roztwory jonów rozpuszczalne w płynach ustrojowych: magnez, wapń, potas oraz sód. Składniki te są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odpowiadają za właściwą kurczliwość mięśni i pracę układu nerwowego, przenosząc impulsy do innych komórek. Jakiekolwiek odchylenie od normy może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, a także nieprawidłowej pracy serca.
Jak dochodzi do niedoborów elektrolitów? Najczęstszą przyczyną ich utraty jest upalna pogoda i intensywny wysiłek fizyczny. Elektrolity „uciekają” z naszego organizmu wraz z potem, dlatego im więcej się pocimy, tym większe ryzyko niedoborów. Oznacza to, że na utratę elektrolitów jesteśmy narażeni także w przypadku przeziębienia i chorób charakteryzujących się wysoką gorączką.
Niedobory elektrolitów objawiają się na różne sposoby. Przede wszystkim doprowadzają do ogólnego osłabienia organizmu, apatii oraz zmęczenia. Mogą powodować omdlenia oraz zawroty i bóle głowy. Często w wyniku niedoborów elektrolitowych pojawiają się także problemy z nadciśnieniem, nierówna akcja serca, a także wychłodzenie organizmu oraz drżenie i bolesne skurcze mięśni. W wyniku długotrwałych niedoborów mogą wystąpić także stany depresyjne oraz osłabienie kości.
Elektrolity dla biegaczy i podróżników – jak je uzupełniać?
Na co dzień, jeśli żar nie leje się z nieba, a my nie podejmujemy żadnego większego wysiłku fizycznego, wystarczy zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta. Niestety, to nie zda egzaminu, jeśli jesteśmy narażeni na zwiększoną utratę elektrolitów. Wówczas warto sięgnąć po specjalne elektrolity dla biegaczy i sportowców.
Przy lekkich treningach i niewielkim wysiłku dobrym pomysłem jest uzupełnianie niedoborów z pomocą dodatków elektrolitowych do wody. Mają one formę tabletek lub proszku i łatwo rozpuszczają się w płynach. Są także stosunkowo tanie, a dzięki swojej łatwo przyswajalnej formie, pozwalają utrzymać prawidłowy poziom sodu w organizmie. Powinniśmy popijać je równomiernie zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu treningu, niewielkimi łykami. Próbując nadrobić niedobory poprzez przyjęcie dużej dawki płynów na raz, nie uda nam się osiągnąć celu.
Jeśli jesteśmy narażeni na większy wysiłek, oprócz uzupełnienia poziomu elektrolitów powinniśmy pamiętać także o nadrobieniu spalanych przez nas rezerw energetycznych. W tej roli doskonale sprawdzają się napoje izotoniczne, które posiadają wyższą kaloryczność niż elektrolity do wody oraz pozwalają uzupełnić niedobory energetyczne dodatkową dawką węglowodanów.