Protetyka Nowy Targ – Centrum stomatologii w Dental Protect. Serdecznie zapraszamy!

Protetyka dentystyczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu (zarówno wrodzonych, jak i nabytych), bezzębia, a także chorób narządu żucia. Jej celem jest uzupełnienie braków zębowych, a także odbudowa straconych niegdyś tkanek uzębienia.

Oferta

Nasi specjaliści podczas konsultacji, obejmującej dokładne badanie stanu uzębienia, zaproponują konkretne metody oraz indywidualnie wycenią uzupełnienia.

Protetyka estetyczna – Dental Protect Nowy Targ – tutaj oferujemy wiele rozwiązań protetycznych, dostosowanych do konkretnych potrzeb Pacjenta:

 • mosty protetyczne: pełnoceramiczne lub złożone,
 • protezy osiadające: całkowite lub częściowe,
 • protezy szkieletowe,
 • protezy typu overdenture,
 • natychmiastowe protezy,
 • wkłady koronowe (inlay/onlay),
 • wkłady koronowo-korzeniowe,
 • korony protetyczne: pełnoceramiczne, porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu, metalu, ze stopu złota,
 • protetykę na implantach.

Mosty protetyczne

Jedną z metod uzupełniania braków zębowych jest most protetyczny. To stałe rozwiązanie protetyczne, które trwale osadza się w jamie ustnej. Most protetyczny może zostać założony na naturalny ząb, który zostaje oszlifowany i stanowi przęsło mostu. Wskazaniem do wykonania mostu protetycznego są braki w uzębieniu. Mosty protetyczne mogą być zastosowane, kiedy nie ma możliwości leczenia implantologicznego, stanowią też alternatywę dla protez ruchomych.

Protezy osiadające

Są to protezy ruchome wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach). Protezy ruchome mogą być również wykonane z nylonu. Proteza nylonowa charakteryzuje się dużą elastycznością. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnych protez akrylowych nie naraża Pacjenta na dyskomfort związany z jej używaniem. Jej zalety to również krótszy okres adaptacji do nowej protezy oraz jej prostsza budowa. Ruchome protezy są mniej komfortowe niż stałe.

Protezy szkieletowe

Protezy te mocowane są na specjalnych klamrach, które gwarantują stabilność oraz uniemożliwiają poruszanie pozostałych zębów. Może być także utrzymywana metodą bezklamrową. Stosowana jest w celu odtworzenia zniszczonych lub utraconych zębów.

Protezy typu overdenture

To jedno z najbardziej zaawansowanych uzupełnień protetycznych. Posiada wszystkie zalety standardowych protez szkieletowych, ale jednocześnie nie ma tu widocznych metalowych klamer – niepożądanych zwłaszcza w przednim odcinku uzębienia. Protezy szkieletowe trzymają się dzięki wykorzystaniu zatrzasków, zamków, zasuw lub magnesów. Jest to ruchome uzupełnienie protetyczne, pokrywające na całej powierzchni korzeń, korzenie uzębienia resztkowego lub implanty.

Protezy natychmiastowe

Natychmiastowe protezy są najszybszym sposobem uzupełnienia braków po usuniętych zębach. Pozwalają na uniknięcie przykrej dla Pacjenta sytuacji, jaką jest brak zębów, zapewniając jednocześnie pełną funkcjonalność i walory estetyczne. Pacjent po usunięciu zęba wychodzi z gotową protezą uzupełniającą braki. Podczas pierwszej wizyty pobierane są wyciski zębów przeznaczonych do usunięcia, na bazie których robiona jest proteza. Przy takim rozwiązaniu Pacjent musi utrzymywać idealną higienę jamy ustnej oraz przychodzić się na kontrolne.

Wkłady koronowe inlay/onlay

Porcelanowe wkłady koronowe to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań protetycznych, które umożliwia dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zębów (bruzd, punktów stycznych między zębami). Wykonuje się ja podstawie wycisków. Wypełnienie inlay pokrywa część powierzchni żującej zęba – stoki guzków, ale bez ich szczytów. Nowoczesne materiały stomatologiczne i technika opracowania ubytków pozwalają zastąpić ten rodzaj wypełnienia kompozytem. Wypełnienie onlay – nakład – podobne jest do wypełnienia inlay, ale zawiera również szczyty guzków. Pokrywa więc całą powierzchnię żującą zęba. Pomaga również odtworzyć tzw. punkty styczne, czyli miejsca, w których zęby stykają się ze sobą. To bardzo trwałe wypełnienie, które dodatkowo zabezpiecza ząb przed pęknięciem. Wkłady tego typu wykorzystuje się w przypadku dużych ubytków (np. w bocznych zębach leczonych kanałowo, które jeszcze nie kwalifikują się do leczenia protetycznego z wykorzystaniem wkładu i korony).

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy, potocznie nazywany sztyftem, to uzupełnienie wykonane z włókna szklanego, stali dentystycznej, stopu złota lub tlenku cyrkonu, które umieszcza się w korzeniu zęba, a następnie cementuje specjalną substancją gwarantującą jego prawidłowe funkcjonowanie. Wzmocnione w ten sposób zęby rzadziej ulegają pęknięciu czy złamaniu, a nałożenie na wkład korony pozwala na ich odtworzenie i zapewnienie funkcji żucia.

Korony protetyczne

Korony protetyczne to uzupełnienie odbudowujące i wzmacniające zniszczone zęby. Osadza się je na zębach Pacjenta lub na implantach. Pozwalają one dokładnie odtworzyć kształt anatomiczny naturalnego uzębienia.

W Dental Protect Nowy Targ oferujemy kilka rodzajów koron.

 • Pełnoceramiczne – całe z porcelany, idealnie oddające kolorystykę i kształt naturalnych zębów. Ich dużą zaletą jest tzw. biozgodność z tkankami miękkimi, dzięki czemu nie wywołują reakcji alergicznych. Najczęściej stosowane są do uzupełnia braku zębów przednich.
 • Porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – bardzo wytrzymałe, estetyczne, idealne odtwarzające wygląd utraconych zębów. Tlenek cyrkonu również charakteryzuje biozgodność.
 • Porcelanowe na podbudowie metalowej – skonstruowane na bazie stali dentystycznej, na której umieszczona jest porcelana. Ich wadą jest możliwość wystąpienia u Pacjenta reakcji alergicznej oraz minimalna widoczność (szara obwódka na styku korony i dziąsła, którą można zamaskować tzw. obrzeżem z porcelany).
 • Porcelanowe na podbudowie ze stopu złota – to korony najlepiej tolerowane przez tkanki miękkie ze względu na silne właściwości bakteriostatyczne złota, hamujące rozwój bakterii powodujących próchnicę.
 • Mocowane na implantach – można je stosować po zabiegu implantologicznym.

Korony protetyczne stosuje się w przypadku konieczności odbudowy zębów brakujących, złamanych zniszczonych próchnicą przy rozległych ubytkach, w celu zamknięcia szpar między zębami (jeśli wykluczone jest założenie licówek), korekty ich kształtu i położenia.

Protetyka na implantach

Implanty umożliwiają stabilne zakotwiczenie protez, osadzenie mostów oraz wprowadzenie uzupełnienia koronowego. Ponadto ułatwiają odzyskanie funkcji żucia, nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów i można je wszczepiać nawet u Pacjentów z całkowitym bezzębiem. To rozwiązanie gwarantuje kompleksową rekonstrukcję uzębienia, jest trwałe, a przy tym chroni dziąsła i kości.

Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką – protetyka estetyczna Dental Protect, ul. Szaflarska 89A, tel. 793 373 494

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *