Świetna zabawa z dreszczykiem emocji podczas spływu kajakiem lub pontonem

W Polsce jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, piękna fauna i flora zachwyca na niemalże każdym kroku. Każdego roku mnóstwo turystów podziwia polskie góry, ogromną popularnością cieszą się aktywne formy odpoczynku na świeżym powietrzu typu spływ Dunajcem. Wspinaczki górskie to przecież nie jedyne atrakcje, warto spróbować swoich sił również na pontonie lub kajaku, pokonując na nich rwącą rzekę. Nie trzeba wcale być niezwykle sprawnym fizycznie ani mieć nienagannej formy, aby spróbować raftingu. Oczywiście nie brakuje też tras niezwykle wymagających, na których przyroda rządzi się własnymi prawami i jest bezlitosna.

Czym jest rafting?

Rafting to jedna z coraz popularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury, a dokładnie spływ kajakiem lub pontonem po rzece. Rafting może być zarówno ekstremalny, jak i rekreacyjny. Najczęściej wybieranymi odcinkami rzek są górskie, rwące potoki, dzięki czemu można poczuć dreszczyk emocji. Na sprzęcie wodnym znajduje się zwykle kilkanaście osób i wszystkie mają ten sam cel: dotrzeć jak najszybciej do mety spływu bez wpadnięcia do wody. Spływy są pełne wrażeń, wysoki poziom adrenaliny utrzymuje się od początku aż do samego końca i rośnie wraz ze stopniem skomplikowania trasy. Rafting potrafi być bardzo wymagający i w przypadku trudnych tras konieczne staje się świetne przygotowanie pod kątem fizycznym. Rafting może dotyczyć też spływu tratwami lub łodziami. Trzeba liczyć się z tym, że nawet bez wpadania do wody będzie się w pełni mokrym. Zaleca się ubrać ubrania lekkie i przylegające do ciała, niezbędny jest również kask na głowie i kapok chroniący przed utonięciem.

Rafting Dunajec nie tylko dla sportowców

Spływ Dunajcem to świetna rozrywka dla całej rodziny, nie trzeba być nawet osobą aktywną fizycznie na co dzień, aby wspaniale się bawić. Do wyboru jest wiele poziomów trudności, w przypadku spływów dla początkujących i dzieci zawsze można zdecydować się na najłatwiejszy, czyli pozbawiony przeszkód i wymagających manewrów. Pod okiem doświadczonego organizatora spływu, na dobrej jakości sprzęcie, będąc odpowiednio wyposażonym, nie trzeba się niczego obawiać. Zastrzyk adrenaliny przyda się każdemu, można liczyć na niezapomnianą przygodę w otoczeniu malowniczych krajobrazów. Taka forma zwiedzania pięknych lokacji jest najprzyjemniejsza, nie odda tego nawet wysokiej jakości zdjęcie. W Polsce najbardziej interesującymi miejscami do raftingu są Szklarska Poręba, wodospad Siklawa w Tatrach i rzeka Wieliczka.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z raftingiem, to powinien najpierw zapisać się na spływ z instruktorem będącym jednocześnie ratownikiem. Na szczęście obecne nie brakuje firm, które organizują bezpieczne raftingi zarówno grupowe, jak i dla pojedynczych turystów. Przykładem jest Rafting Alexia. Osoby chcące spróbować swoich sił na bardziej zaawansowanej trasie powinny najpierw zadbać o poprawienie umiejętności pływania i wspinaczki oraz ogólnej kondycji fizycznej. Rwące potoki są nieokiełznane i trzeba być przygotowanym na różne okoliczności. O wywrotkę nietrudno, dlatego bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Na trudnych trasach kajakowych nie brakuje przeszkód, mocny nurt i kręte koryto rzeki wymaga odpowiedniego przygotowania. Pokonanie ich jest niezwykle wyczerpujące, trzeba mieć wystarczającą siłę fizyczną, aby poradzić sobie z żywiołem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *