Popularność sportów ekstremalnych stale rośnie – zwłaszcza wśród osób młodych. Trudno o lepsze źródło adrenaliny! Jednocześnie trudno o bardziej niebezpieczną rozrywkę. Nawet doświadczeni i profesjonalni zawodnicy często doświadczają urazów, dlatego trzeba się przygotować na każdą ewentualność. Jak? Przede wszystkim wybierając odpowiednie ubezpieczenie.
Jakie ubezpieczenie wybrać?
Podstawą jest ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje ono wypłatę odszkodowania z tytułu nieszczęśliwego wypadku i związanego z tym uszczerbku na zdrowiu lub z tytułu śmierci. Jednak samo NNW to za mało. Firma Signal Iduna oferuje możliwość rozszerzenia pakietu o wariant związany z uprawianiem ryzykownych dyscyplin. Ta opcja jest przeznaczona dla osób decydujących się na wariant ubezpieczenia SUPER PLUS. Wyróżnia je wysoka suma odszkodowania, niska składka i szeroka ochrona ubezpieczeniowa. W ramach pakietu ubezpieczeni mogą być spokojni o koszty związane z następstwami nieszczęśliwych wypadków, assistance, koszty udzielenia pierwszej pomocy oraz ratownictwa. Rozszerzenie gwarantuje im też pokrycie szkód powstałych w związku z uprawianiem sportów ekstremalnych oraz wyczynowym uprawianiem sportów.
Sporty ekstremalne, czyli jakie?
Niekiedy możemy mieć problem ze zdefiniowaniem „sportów ekstremalnych”, a jest to bardzo ważne przy wyborze pakietu ubezpieczeniowego. Ich ogólnym wyróżnikiem jest wysokie ryzyko. Wiele osób myśli, że ubezpieczenie przed wyjazdem na narty niczym nie różni się od ubezpieczenia dla osób, które jeżdżą na niewyznaczonych szlakach. Przecież jedno i drugie dotyczy tej samej dyscypliny sportowej. A jednak ryzyko, które występuje w tym drugim przypadku sprawia, że tzw. freeriding może mieć kategorię sportu wysokiego ryzyka lub sportu ekstremalnego w definicji towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto o tym pamiętać – zwłaszcza, że nie ma jednoznacznie ustalonej i akceptowanej przez wszystkich listy sportów ekstremalnych. Zawsze należy sprawdzić czy aktywność, którą zamierzamy uprawiać jest objęta ochroną ubezpieczeniową.
Przykładowo freeriding w Signal Iduna ma rangę sporu wysokiego ryzyka (high-risk). Oznacza to, że osoby poniżej 30 roku życia mogą się ubezpieczyć, wykupując kartę SIC w wariancie World Sport i World Sport Plus. Jest ona bardzo korzystna cenowo dla osób młodych – przy niskich opłatach mogą liczyć na wysokie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, ratownictwa i assistance. Do kategorii sportów wysokiego ryzyka wchodzą tu m.in. kajakarstwo górskie, szermierka, sztuki walki, wspinaczka górska, skałkowa i wysokogórska czy ekstremalne maratony biegowe. Może się więc okazać, że nie jest potrzebna polisa z ochroną sportów ekstremalnych. Dlatego tak istotne jest szczegółowe sprawdzanie oferty i dopasowanie pakietu pod kątem własnych potrzeb.