Zabezpieczenie roweru – jak ustrzec się przed kradzieżą?

Kradzieże rowerów są niestety dość częstym procederem, a złodzieje potrafią już nie tylko dobrać się do upatrzonego modelu na ulicy, ale także ukraść go np. z balkonu. Ponieważ rower ma dla wielu osób nie tylko wartość materialną, ale i sentymentalną, warto wykorzystywać co najmniej jedno zabezpieczenie rowerowe, aby przedwcześnie się z nim nie pożegnać. Sprawdź, jak powinno wyglądać zabezpieczenie roweru przed kradzieżą i co musisz wiedzieć, zostawiając swoje dwa kółka na ulicy.

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – podstawowe zasady

Jak dobrze wiadomo, „okazja czyni złodzieja”. Jeśli więc nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie roweru przed kradzieżą, narazimy się na jego utratę. Pozostawienie jednośladu wolno może być potraktowane przez złodzieja jako dosłowne zaproszenie do jego przejęcia – jasny sygnał, że właścicielowi specjalnie na nim nie zależy. A wcale tak nie jest, prawda? Niezależnie, czy mówimy o nowym rowerze za kilka tysięcy złotych, czy o wieloletnim towarzyszu wycieczek, na którym pokonaliśmy setki kilometrów, zawsze należy odpowiednio go zabezpieczyć. Pamiętajmy więc o poniższych zasadach:

  • NIGDY nie pozostawiajmy roweru bez ochrony – korzystajmy z zabezpieczeń rowerowych lub zostawmy go do przypilnowania komuś zaufanemu.
  • Zabezpieczony rower pozostawiajmy w miejscach często uczęszczanych i najlepiej objętych monitoringiem.
  • Pamiętajmy, że nawet najprostsze i najtańsze zabezpieczenie jest w stanie skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja.
  • Dopasujmy rodzaj zabezpieczenia do sytuacji i miejsca, w którym zostawiamy rower – przykładowo, jeśli wchodzimy do sklepu na szybkie zakupy, wystarczy nam prosta zapinka.
  • Pamiętajmy, aby obiekt, do którego przypinamy nasz rower, był solidny – może to być np. metalowa poręcz, stojak czy latarnia.
  • Zostawiając rower na zewnątrz, pamiętajmy o zdjęciu wszystkich dodatkowych akcesoriów, takich jak lampki czy liczniki.
  • Jeśli zapomnieliśmy zabrać ze sobą zabezpieczenie rowerowe, warto zadbać o tzw. zabezpieczenie awaryjne, czyli np. zrzucenie łańcucha lub odpięcie szybkozamykacza koła. Takie „chałupnicze” metody sprawdzą się w sytuacjach kryzysowych – potencjalni złodzieje mogą uznać nasz rower za uszkodzony i zaniechać dalszych działań.
  • Warto zadbać również o oznakowanie jednośladu – na wybranych komisariatach przeprowadzane są co jakiś czas akcje znakowania rowerów, dzięki czemu szanse na jego znalezienie po dokonanej kradzieży znacząco wzrastają.

Gdzie przechowywać rower, aby zabezpieczyć go przed kradzieżą?

Rower może paść łupem złodziei nie tylko wtedy, kiedy pozostawiamy go na moment pod sklepem. Wiele jednośladów znika również wtedy, gdy z nich nie korzystamy – z balkonów, piwnic czy klatek schodowych. Gdzie więc trzymać rower, aby nie narazić się na kradzież? Odpowiedź jest niezwykle prosta – w domu lub w mieszkaniu. To właśnie przestrzeń naszego m2 najlepiej sprawdzi się jako miejsce na przechowywanie i naturalne zabezpieczenie roweru przed kradzieżą.

Choć przechowywanie roweru w mieszkaniu może się wydawać niektórym osobom niewygodne i mało praktyczne, są na to sprawdzone sposoby. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się wieszaki rowerowe, dzięki którym zaoszczędzimy sporo cennego miejsca. Można je z powodzeniem wykorzystać w lokalach o niewielkim metrażu, a nawet w mikroskopijnych kawalerkach. Cała magia wieszaków polega na możliwości ich montażu bezpośrednio na ścianie. Różnorodność dostępnych rozwiązań jest tak duża, że bez problemu można dopasować uchwyt zarówno do własnych potrzeb, jak i konstrukcji jednośladu czy miejsca, w którym będzie wisiał.

Dla przykładu – wieszak rowerowy Crank od RTR Bikes umożliwia zawieszanie roweru za pedały, równolegle do ściany. Wyróżnia się niezwykle minimalistyczną formą, dzięki czemu świetnie sprawdzi się również w bardziej wyeksponowanym miejscu, na przykład w salonie. Inna opcja to wieszak Handyman, który pozwala na zawieszenie roweru na ścianie za sztycę (wspornik siodełka). Uchwyt ten sprawdzi się nie tylko jako doskonała metoda na przechowywanie jednośladu, ale także na jego serwisowanie – ma nawet specjalne otwory na narzędzia, aby wszystkie potrzebne akcesoria były zawsze pod ręką. Zarówno Crank, jak i Handyman są przystosowane do ciężkich rowerów. W przypadku e-bike’a czy maszyny typu DH lub MTB najwygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak wieszak Kranked lub obrotowy Kranked Twist. Aby umieścić na nim jednoślad, wystarczy postawić go na tylnym kole, a przednie nakierować na specjalne ramię – nie trzeba wówczas podnosić roweru, co jest superwygodne.

Rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych do rowerów

Przechowywanie roweru w mieszkaniu jest świetnym rozwiązaniem z perspektywy bezpieczeństwa naszego jednośladu. Czasami zdarzają się jednak sytuacje, gdzie po prostu jesteśmy zmuszeni pozostawić go na zewnątrz. W takich przypadkach konieczne będzie zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Możemy o to skutecznie zadbać, wybierając jedną z poniższych opcji.

Zapięcie typu U-lock

To zdecydowanie najbezpieczniejsze i najtrudniejsze do sforsowania zabezpieczenie rowerowe. Już sam wygląd (stalowy pałąk w połączeniu z grubą kłódką) daje do myślenia, że mamy do czynienia z solidnym sprzętem. Dobrej jakości U-locka dostaniemy już za ok. 150 zł. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem zwrócić szczególną uwagę na zamek – unikajmy mechanizmów o przeciętnej trwałości.

Łańcuch do roweru

Dobra alternatywa dla zapięć typu U-lock, choć nieco mniej bezpieczna. Łańcuch jest stosunkowo łatwy w przewożeniu (można go bez problemu wrzucić do plecaka), a do tego długi, dzięki czemu łatwiej owinąć nim rower. Przy wyborze zwracajmy uwagę na grubość ogniw, bo to od nich zależy stopień trudności ich przecięcia, a więc i bezpieczeństwo naszego roweru.

Linka do roweru

Niewielka masa, niska cena i łatwy transport – zalety te nie są w stanie przyćmić głównej wady linek do roweru, czyli łatwości, z jaką można je przeciąć. Choć przypadkowy złodziej bez narzędzi zrobi niewiele, osoba z nożycami do metalu nie będzie miała większych problemów z pozbyciem się linki. To rozwiązanie z gatunku tych bardziej prowizorycznych, dobre jedynie w przypadku chwilowego pozostawienia roweru bez opieki.

Blokada na koło

Jak dodatkowo zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Wykorzystajmy blokadę na koło – nawet jeśli złodziejowi uda się pozbyć zabezpieczenia na ramie, nie będzie to dla niego oznaczało końca problemów. Jeśli nasze dwa kółka wyposażone są w obręcze, opony czy piasty z wyższej półki, zdecydowanie warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą – rowerowa blokada na szyfr

To alternatywa dla tradycyjnych zabezpieczeń na kluczyk. Zamiast niego mamy dostęp do panelu z cyframi, na którym ustalamy wybraną przez siebie kombinację, którą podajemy w celu otwarcia zamka (łańcucha, linki czy U-locka). Zasadniczym minusem tego rozwiązania jest fakt, że jeśli zapomnimy kombinacji, konieczne będzie zniszczenie blokady.

Twój rower zawsze bezpieczny

Wiesz już, jakie są sposoby na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą na zewnątrz i dlaczego przechowywanie roweru w mieszkaniu jest zawsze najbezpieczniejszym wyborem. Jeśli do tej pory uważałeś, że w Twoim domu brakuje do tego miejsca, wejdź na rtrbikes.com i przekonaj się, że dzięki wieszakom i stojakom rowerowym zrobisz to komfortowo i bez poświęcania cennej przestrzeni. Sprawdź już teraz!

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *